| English
 
اخبار اداره کل

اخبار جاری | آرشیو | جستجو

نظرات: 0 نظر نمایش: 1044 مرتبه امتیاز 11   (Article Rating)
مدیر کل ثبت اسناد واملاک استان اصفهان در برنامه تلویزیونی گفتگوی هفته هشدار داد: عدم تکمیل طرح کاداستر در کشور باعث ضرر خواهد شد

مدیر کل ثبت اسناد واملاک استان اصفهان در برنامه تلویزیونی گفتگوی هفته هشدار داد: عدم تکمیل طرح کاداستر در کشور باعث ضرر خواهد شد

مدیر کل ثبت استان به مناسبت ششم دی ماه سالروز دفاتر اسناد رسمی, دربرنامه زنده تلویزیونی گفتگوی هفته که از شبکه اصفهان پخش گردید حاضر شد و به بیان مطالبی پیرامون موضوعات مختلف ثبت اسناد و املاک پرداخت.

به گزارش روابط عمومی ثبت استان اصفهان؛ علی بهبهانی در این برنامه با تبریک ششم دیماه سالروز دفاتر اسناد رسمی به همکاران خود, از اهمیت جایگاه سندرسمی در کشور سخن گفت. وی با مهم برشمردن مقوله‌ی ثبت سند رسمی بیان داشت: تمامی سرمایه و دارایی مردم در قالب اموال منقول و غیرمنقول متبلور می شود که برای انجام هرگونه نقل و انتقال, ثبت و هویت دادن به آن نیاز به تظیم سند رسمی در دفاتر اسنادرسمی و به وسیله ادارات ثبت اسناد و املاک می باشد. ایشان گفت: هویت یک مال به سندرسمی آن بستگی دارد و طبیعتاً ملک یا مالی که فاقد سند رسمی است ممکن است به چند نفر فروخته شود.

مدیر کل ثبت استان اصفهان افزود: با نیم نگاهی بر حجم گسترده پرونده‌های تشکیل شده در محاکم قضایی به راحتی در می یابیم که سند رسمی هنوز در فرهنگ حقوقی ما جایگاه اصلی خود را پیدا نکرده است. ایشان مهم ترین دلایل وجود تزلزل درجایگاه سند رسمی را علاوه بر وجود ایراد در فرهنگ حقوقی مردم, وجود موانع و مشکلات در قانون و نیز گلوگاه قرار دادن زمان تنظیم سند بر اخذ حقوق سایر دستگاه‌ها مثل دارایی، شهرداری و... ، قلمداد کرد و گفت: به یقین این امور خود باعث سندگریزی و سندحراسی خواهدشد. وی بیان داشت: به عنوان مثال مجموعه هزینه هایی که در دفاتراسناد رسمی به هنگام ارائه خدمات از مردم دریافت می شود متعلق به سردفتر یا ثبت نیست و تنها بخشی از مبالغ دریافتی به عنوان حق التحریر به دفترخانه تعلق میگیرد و مابقی به خزانه دولت و سایر دستگاه‌ها واریز می‌شود.

مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان اصفهان گفت: امروزه در کشورهای پیشرفته دنیا دیگر به هیچ وجه برای قولنامه یا همان سند عادی وقعی نمی‌گذارند ولی در کشور ما به دلیل تفکر حقوقی خاصی که به خاطر مسائل و گفتمان هایی که وجود دارد در برخی از مراجع تفسیرهایی در رابطه با سند عادی مطرح میشود. ایشان زیر سوال بردن سند رسمی به وسیله سند عادی در محاکم قضایی را مستلزم بحث و تبادل نظر در مجمع تشخیص مصلحت نظام و تجدیدنظر در این زمینه دانست.

وی در بخش دیگری از صبحتهای خود به تعریف واژه کاداستر پرداخت و گفت: کاداستر در یک بیان ساده به معنای «تعیین موقعیت مکانی املاک با استفاده از سیستمهای ماهواره ای» است. ایشان خاطرنشان کرد: کاداستر در دیگر کشورهای دنیا به اتمام رسیده است اما در ایران به دلایلی بخش عمده ای از طرح کاداستر باقی مانده است.بهبهانی تأکید نمود: کاداستر یک موضوع ملی است و جزیره ای و مربوط به سازمان مشخص نیست. وی ادامه داد: اگر ما همت نکنیم و قوانینی که در مورد اجرای کاداستر وضع میشود به سمت و سویی نرود که منابع و زیرساخت های تکمیل آن را فراهم نماید؛ قطعاً کشور ضرر خواهد کرد. ایشان جلوگیری از زمین خواری, جعل, دست اندازی به اراضی ملی ودست یافتن به املاک و اراضی شهری و غیرشهری را مستلزم اجرای کامل کاداستر دانست و با بیان اینکه با تکمیل طرح کاداستر یک آمایش سرزمینی کامل خواهیم داشت, گفت: کاداستر همانند ریلی است که واگن های دیگر خدمت رسانی بر روی آن قرار میگیرد و اگر این ریل نباشد واگن ها حرکتی نخواهند داشت.بهبهانی در برنامه گفتگوی هفته گزارشی هم از چگونگی اجرای کاداستر در استان به مردم ارائه نمود و اظهار داشت: از سال 92 تاکنون به هیچ عنوان سند دفترچه‌ای صادر نشده و تمامی اسناد به صورت کاداستری یا تک برگی به مردم ارائه شده است.ایشان تبدیل اسناد دفترچه ای به کاداستری را به ویژه در اسنادی که فاقد طول وابعاد می باشد, به دلیل لزوم جانمایی در بانک اطلاعاتی و اختصاص مختصات utm و شمیم به آن, فرآیندی بسیار دشوار ارزیابی کرد و در این خصوص از زحمات همکاران خود و نیز از صبر و حوصله مردم قدردانی نمود.

مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان اصفهان در تشریح طرح پستی صدور اسناد مالکیت که برای اولین بار در کشور و در اصفهان اجرا شده است, گفت: بحمدلله این طرح با مشارکت ادارات کل ثبت و پست و نیز کانون دفاتر اسناد رسمی استان اجرا شده است. وی در پیامدهای مثبت اجرای این طرح بیان داشت: از آذرماه 92 تاکنون قریب به 8 میلیون مراجعه ازواحدهای ثبتی استان کاسته شده است که اگر هر مراجعه را حداقل 2 سفر در نظر بگیریم شاهد کاهش 16 میلیون سفرشهری هستیم. ایشان ضمن تشریح کامل طرح پستی برای بینندگان شبکه اصفهان مدت زمان صدور سند کاداستری به کاداستری را 2 روز و اسناد دفترچه ای به کاداستری را به دلیل فرآیند اصلاح سند از 8 روز تا 1ماه اعلام و هزینه ارائه خدمات پستی به مردم را 28 هزار تومان عنوان نمود. بهبهانی همچنین از صدور ماهیانه 23 هزار سند مالکیت در ادارات ثبت استان خبر داد و گفت:پیش از سال 92 این میزان 14 هزار سند در ماه بوده که افزایش این آمار در نوع خود بسیار حائز اهمیت و نتیجه زحمات همکاران ثبتی ما بوده است.

مدیر کل ثبت استان اصفهان در این برنامه از نمایندگان مردم استان اصفهان در مجلس شورای اسلامی خواست تا در مورد اعتبارات سازمان ثبت که برای اولین بار در تاریخ ثبت اسناد در بودجه سال جاری منفی گردیده است اهتمام ویژه ای داشته باشند. ایشان ادامه داد: باید توجه داشت علاوه بر اینکه سازمان ثبت یک سازمان درآمدزا برای نظام است, خدمات آن با توسعه پایدار ارتباط مستقیم دارد و قوی تر شدن این دستگاه حاکمیتی, تأثیر به سزایی در ارائه خدمات ایده آل به مردم و نیز کاهش پرونده های قضائی و پیشگیری از ایجاد مشکلات برای مردم خواهد داشت.

ایشان در پایان با اعلام راههای ارتباطی اداره کل ثبت اسناد و املاک استان اصفهان مانند سامانه پیامکی, ملاقات مردمی مدیر کل در روزهای دوشنبه و پست الکترونیک, از آمادگی کامل این اداره جهت شنیدن انتقادات و نقطه نظرات مردم ورسیدگی به مشکلات آن خبر داد.

کد; 642
گروه: اطلاعیه ها

امتیاز بندی
آمار بازدید
بازدید صفحه: 751282