| English
 
اخبار اداره کل

اخبار جاری | آرشیو | جستجو

نظرات: 0 نظر نمایش: 678 مرتبه امتیاز 2   (Article Rating)
آئین تقدیر و معارفه هیأت مدیر کانون سردفتران و دفتریاران استان اصفهان با حضور مسؤولین عالی رتبه کشوری و استانی برگزار شد

آئین تقدیر و معارفه هیأت مدیر کانون سردفتران و دفتریاران استان اصفهان با حضور مسؤولین عالی رتبه کشوری و استانی برگزار شد

در مراسمی با حضور حضرت آیت ا... طباطبایی نژاد نماینده محترم ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان، آقای دکتر انجم شعاع معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، آقای بهبهانی مدیر کل ثبت استان اصفهان، آقای مرادی مدیر کل امور اسناد و سردفتران، آقای الیاسی دادستان دادگاه انتظامی سردفتران و دفتریاران، آقای دشتی ریاست کانون سردفتران مرکز و نیز تعدادی از مسوولین عالی رتبه، اعضاء هیئت مدیره کانون سردفتران و دفتریاران معرفی شدند.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان با تسلیت شهادت حضرت امام محمدباقر(ع) و خیر مقدم به معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور, از همه عزیزانی که در مجموعه ثبت بر خدمت رسانی به خلق خدا و مردم اهتمام می ورزند تشکر نمودند و ابراز امیدواری کردند: الحمدالله دفاتر اسناد رسمی و ثبت که مشغول انجام وظایف و مأموریت‌های هستند همچنان باعث سربلندی کشور و قوه قضائیه باشند.

آیت ا... طباطبایی نژاد با بیان روایتی از حضرت امام محمدباقر(ع) پیرامون امانت داری, حرفه سردفتری را از حیث اینکه امانتدار اسناد, مدارک و امضاء مردم هستند مهم شمرده و جایگاه سردفتران را به نوعی مانند قضات دانستند. ایشان با تأکید بر رعایت مسئله عدالت و امانتداری به عنوان وظایف ذاتی سردفتران, اظهار داشتند: اگر یکی از این افراد مرتکب تخلفی شود به عنوان کلی صنف و کانون سردفتران لطمه وارد می گردد.

امام جمعه اصفهان در ادامه به مناسبت شهادت حضرت امام محمدباقر(ع) مطالب ارزشمندی را پیرامون زندگی و سیره علمی و عملی آن امام همام بیان داشتند.

معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نیز در این آیین، فلسفه وجودی و محور اصلی تشکیل مجموعه ثبت و دفاتر اسناد رسمی را سند رسمی عنوان نمود و بیان داشت: اگر خللی به جایگاه سند رسمی در کشور وارد شود جایگاه همه ما در مجموعه ثبت تضعیف خواهد شد و آنگاه وجود ما توجیهی ندارد. ایشان تقویت جایگاه سند رسمی را بسیار مهم دانست و تأکید کرد: کارمندان ثبت و نیز سردفتران باید در راستای تقویت سند رسمی قدم بردارند.

وی با اظهار تأسف از اینکه در سالهای گذشته جایگاه سند رسمی رو به تضعیف رفته, علت اصلی آن را تغییر در قرائت و تفسیر غلط از مسائل شرعی و فقهی عنوان نمود و تصریح کرد: اگر چه عقد نتیجه تلاقی دو اراده است و این اراده توسط طرفین عقد تلاقی و ابراز می‌شود ولیکن قانون برای رعایت نظم و عدالت مقرر داشته است تا عقود در نزد مأمور رسمی حاکمیت به طور رسمی ثبت شود.

ایشان در ادامه مهم‌ترین افزایش ورودی پرونده های محاکم قضائی و تورم کیفری را ناشی از نداشتن نظم کافی و لازم در رفتارهای حقوقی مردم عنوان کرد و اظهار داشت: منشأ بسیاری از پرونده های قضائی در محاکم عقودی است که در جایی ثبت و ضبط شده است که یا به دلیل عدم ثبت آن توسط افراد متخصص و عادل در اصول و ارکان آن اشکالی وجود داشته و یا اینکه به علت تخلفاتی که بوسیله طرفین، مانند انکار امضاء و شروط قرارداد اختلافاتی بوجود می آید که نتیجه این اختلافات منجر به ایجاد پرونده های متعدد در دستگاه قضائی خواهد شد.

دکتر انجم شعاع یادآور شد: بنابر ماده 22 قانون ثبت اسناد و املاک, دولت فردی را مالک قانونی و رسمی می‌داند که ملک او در دفتر املاک به ثبت رسیده باشد. وی گفت: التزام به اجرای دقیق مفاد این ماده را باعث مرتفع شدن بسیاری از اختلافات ملکی معرفی کرد. ایشان با تأکید بر حفظ و حراست از جایگاه سند رسمی افزود: زمانی که یک سند به صورت رسمی ثبت شود، خللی به مندرجات آن وارد نیست و از آثار حقوقی این سند رسمی می‌توان به برقراری نظم در رفتارهای حقوقی مردم, پیشگیری از اختلافات و رفع اختلافاتی که پیش می آیند، اشاره کرد.

معاون سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از تلاش برای رشد و ارتقاء علمی و حقوقی سردفتران و دفتریاران و رفع مشکلات صنفی ایشان سخن گفت و ادامه داد: رفع مشکلات موجود باعث می‌شود تا این عزیزان با فراغ بال و آسودگی خاطر اسنادی را به مردم ارائه دهند که از اثرات آن در نظم اجتماعی استفاده شود. وی با بیان اینکه وضع برخی از قوانین به جایگاه سند رسمی لطمه ای وارد ‌می‌نماید، گفت: ما در مجموعه ثبت باید با تفسیر صحیح زمینه رسیدن به هدف اصلی خود را که حفظ و تقویت جایگاه سند رسمی به منظور حفظ حقوق مردم, حراست از بیت المال و برقراری نظم اجتماعی که از اهداف عالی نظام مقدس جمهوری اسلامی است, فراهم نماییم. وی با تکیه بر اصل درستکاری و امانت داری در کار ثبتی, بیان داشت: رعایت این دو اصل مهم در حفظ جایگاه ثبت در کشور بسیار مهم است.

معاون امور اسناد سازمان ثبت در پایان از برگزار کنندگان این آیین به ویژه مدیر کل ثبت استان آقای بهبهانی که از مدیران نمونه و موفق سازمان ثبت در سطح کشور هستند و ثبت اصفهان در زمان مدیریت ایشان در مسیر پیشرفتهای سازمان ثبت به نتایج خوبی رسیده‌است, قدردانی نمود. ایشان در پایان از اعضاء کانون سردفتران و دفتریاران استان اصفهان تشکر و برای هیأت مدیره جدید این کانون آرزوی موفقیت نمود.


کد; 625
گروه: اطلاعیه ها

امتیاز بندی
آمار بازدید
بازدید صفحه: 636410