اداره ثبت اسناد و املاک استان اصفهان

تاریخ: [SHAMSIPUBLISHSTARTDATE] تعداد نظرات: 0 نظر بازدید: 814 مرتبه امتیاز 5   (Article Rating)
آیین افتتاح ساختمان جدید مناطق ثبتی شمال و شرق اصفهان با حضور معاون قوه قضائیه و رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و مسؤولین استانی برگزار شد

آیین افتتاح ساختمان جدید مناطق ثبتی شمال و شرق اصفهان با حضور معاون قوه قضائیه و رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و مسؤولین استانی برگزار شد

در مراسمی با حضور دکتر احمد تویسرکانی معاون قوه قضائیه و رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و نیز نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان، رییس کل دادگستری نمایندگان محترم مجلس، اعضای شورای قضایی و تعدادی مدیران کل و از مسؤولین ارشد استان، رؤسای واحدهای ثبتی استان و نیز اعضای کانون‌های دفاتر اسناد رسمی و ازدواج و طلاق، ساختمان جدید مناطق ثبتی شمال و شرق اصفهان به صورت رسمی افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی ثبت اسناد و املاک استان اصفهان؛ علی بهبهانی در ابتدای این مراسم به رسم میزبانی مقدم میهمانان و مدعوین را گرامی داشت و از حضور ایشان در این جلسه به ویژه جانبازان و مسؤولین و نمایندگان تشکر و قدردانی نمود. وی بهره برداری از ساختمان جدید ادارات ثبت مناطق شمال و شرق اصفهان را نویدبخش اتفاقات جدید و سازمان یافته‌ای برای اولین بار در اصفهان دانست و در این رابطه از مقام عالی سازمان ثبت که از جهت حمایت، هدایت و در اختیار گذاشتن منابع مورد نیاز در خصوص اجرای برنامه‌های عملیاتی سازمان ثبت در استان اصفهان، سپاسگزاری کرد.

ایشان از آرشیو پرونده‌ها در واحدهای ثبتی استان خبر داد و گفت: با این اقدام، گردش فیزیکی پرونده در ادارات حذف شده و معضل گم شدن پرونده و سایر معضلات در فرآیند اداری برای همیشه مرتفع گردیده است. وی از اتصال تمامی ادارات ثبت استان از طریق شبکه فیبر نوری مخابرات نیز سخن گفت.
مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان اصفهان طرح درخواست غیرحضوری سند مالکیت با مشارکت پست و دفاتر اسناد رسمی را از جمله مهمترین اقدامت ثبت استان معرفی کرد و گفت: با اجرای این طرح در استان، توانسته‌ایم ظرف مدت 3 و نیم سال، بالغ بر 10 میلیون مراجعه را از واحدهای ثبتی حذف نماییم. وی اظهار داشت: قبل از اجرای این طرح ماهیانه تعداد 14 هزار سند مالکیت صادر می‌گردید که پس از اجرای طرح مذکور، در حال حاضر هر ماه 26 هزار سند در ادارات ثبت صادر و از طریق پست به دست مردم می‌رسد.
ایشان اجرای نظرسنجی تلفنی با هدف نظارت بر اجرای طرح پستی صدور سند مالکیت را از دیگر اقدامات برجسته‌ی اداره ثبت در استان اصفهان توصیف نمود و تشریح کرد: در این طرح یک به یک با دریافت کنندکان سند از طریق طرح پستی تماس گرفته می‌شود و در خصوص میزان رضایت مندی ایشان از دریافت خدمت سؤال می‌شود. وی افزود: با انجام این نظر سنجی تاکنون مشخص گردیده است که بیش از 98 درصد از مخاطبین از خدمات ادارات ثبت در زمینه طرح پستی رضایت دارند.
بهبهانی با اشاره به تشکیل پیشخوان مشترک ثبت و نظام مهندسی به منظور تفکیک اعیانی(آپارتمان‌ها)، تشریح کرد: در این فرآیند که 21 مرحله دارد، ارباب رجوع برای تفکیک آپارتمان خویش تنها یک مرتبه و برای امضاء نمودن صورتمجلس تفکیکی به اداره ثبت مراجعه می‌نماید و سایر فرآیندهای تفکیک کاملاً به صورت الکترونیکی و غیرحضوری صورت می‌گیرد.
دکتر احمد تویسرکانی نیز در این جلسه با تسلیت ایام شهادت حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع)، از حضور خود در جمع حاضر ابراز خرسندی کرد و از حضور جانبازان جنگ تحمیلی و سایر مسوولین حاضر در جلسه قدردانی نمود. ایشان با اشاره به اینکه سازمان ثبت مسؤولیت سنگین و خطیری در کشور بر عهده دارد، تأکید کرد: امروز به لحاظ پیچیدگی‌های جامعه، ثبت نقش بسیار مهمی در نظم اجتماع دارد و هر میزان که به توسعه این نظم اهتمام پیدا کنیم قطعاً به بهبود وضعیت جامعه و مردم کمک نموده‌ایم. ایشان خاطر نشان کرد: عدالت در سایه نظم اجرا می‌شود و اجرای عدالت در جامعه‌ی آشفته و بی نظم غیرممکن خواهدبود. وی ادامه داد: یکی از مصادیق و مظاهر امور ثبتی در جامعه، بحث تأثیراتی است که این سازمان در اجرای عدالت دارد.
معاون قوه قضائیه از اهتمام سازمان ثبت اسناد و املاک به توسعه سند رسمی سخن گفت و اظهار داشت: ثبت رسمی به موجب قانون یک امر حاکمیتی است و یک امر تزئینی نیست و تأثیرات آن در توسعه سند رسمی کاملاً روشن و واضح است. ایشان تأثیرات خدمات ثبت در ایجاد شفافیت در امور اداری و امور اقتصادی را مهم ارزیابی کرد و گفت: بخشی از مشکلاتی که جامعه با آن دست به گریبان است ناشی از بی نظمی ها و عدم شفافیت در بعضی از امور اقتصادی کشور است. وی ادامه داد: بخشی از مشکلات جامعه عقب ماندگی روش‌های اداری، وجود نقض در قوانین و مقررات، و عدم توسعه لازم منطبق با نیازهای جامعه است. ایشان با تأکید بر اینکه ما امروز به تعبیر مقام معظم رهبری باید اهتمام پیدا کنیم که در حوزه مسائل اقتصادی، موضوع اقتصاد مقاومتی ساری و جاری شود، افزود: معظم له عواملی که به طور روشن به عنوان ضرورت‌های اقتصاد مقاومتی هست را تبیین نموده‌اند.
ایشان شفافیت را یکی از ضرورتهای اقتصاد کشور برشمرد و اظهار داشت: اگر ما در حوزه اداری و اقتصادی اهتمام به شفافیت و تسریع در کار مردم توجه نداشته باشیم؛ طبیعی است که در محیط‌های تاریک و حیاط خلوت‌ها، اتفاقات بدی خواهد افتاد؛ و این وضعیت ما را با ناسلامتی‌ها و فسادهای اداری، واسطه گری و جرائم و تخلفاتی که مردم را آزار می‌دهد، مواجه می‌کند.
رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور خاطر نشان کرد: ما امروز به عنوان خدمتگزاران مردم احساس می‌کنیم تکلیف بزرگی بر عهده ماست. ایشان با تأکید بر اینکه مقام معظم رهبری بارها فرموده‌اند: ما در هیچ امری بن بست نداریم، ادامه داد: همه امور با اهتمام، جدیت، برنامه‌ریزی و دقت قابل حل است. ایشان با اشاره به اصلاحات ساختاری و فرآیندی در بخش‌ها و حوزه‌های مختلف سازمان ثبت، تأثیر این اقدامات که بعضاً هم فرآیندی پیچیده و سخت ندارد را در شفافیت مهم دانست و از حذف سالیانه 30 میلیون مراجعه حضوری به ادارات ثبت کشور خبر داد. وی بیان داشت: حذف مراجعات و خدمت غیر حضوری نقش بسیار مهم و مؤثری در کاهش ناسلامتی‌های اداری ماننده رشوه و رابطه دارد. تویسرکانی وظایف سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در حوزه اداری را افزایش بهره وری، تسهیل پیچیدگی‌های اداری و سبک نمودن بروکراسی اداری برشمرد و گفت: ما در مقایسه با کشورهای پیشرفته برای اداره جامعه در بعضی از بخش‌های تخصصی به نسبت دیگر کشورها هزینه بسیار زیادی را بر جامعه تحمیل می‌کنیم.
وی با بیان اینکه سازمان ثبت دستگاهی است که همه مردم به نوعی به آن در ارتباط هستند، بر افزایش بهره‌وری در این سازمان تأکید کرد و خطاب به همکاران خود گفت: ما علی‌الدوام باید تلاش کنیم که چگونه با هزینه کمتر، کار بهتر و بیشتری را به مردم ارائه دهیم و بهره‌وری خود را بخش‌های مختلف از جمله دفاتر اسناد رسمی افزایش دهیم.
ایشان همکاری سایر سازمان‌ها با سازمان ثبت در جهت ارائه خدمات مطلوب به مردم را ضروری دانست و گفت: تحمیل شدن برخی از هزینه‌ها به دوش مردم بر اساس قانون است. وی با اعلام اینکه در سال 96 مبلغ 700 میلیارد تومان از درآمدهای سازمان ثبت به هلال احمر اختصاص یافته است، اظهار داشت: هزینه‌ها باید متعادل شود و درآمدها جهت تسهیل امور مردم مصرف شود. ایشان استفاده از درآمدها و منابع مالی سازمان ثبت در همین بخش را موجب تسهیل بیشتر امور مردم برشمرد و گفت: این امر منجر به کاهش بسیاری از هزینه‌ها به ویژه در حذف مراجعات و در نتیجه خدمت مطلوب به مردم و افزایش رضایت‌مندی آنها می‌شود.
تویسرکانی در پایان از تعامل بسیار خوبی که میان مسؤولین و مدیران استان اصفهان وجود دارد ابراز خرسندی کرد و این ثمره تعامل و همراهی را موجب خدمت رسانی به مردم توصیف کرد. ایشان فراهم نمودن امکاناتی همچون ساختمان را ابزاری برای خدمت رسانی دانست و گفت: توسعه امکانات و ابزار اداری اگر باعث اتفاقی در خدمت بهتر به مردم و رضایت‌مندی آن‌ها نشود، فقط اتلاف هزینه‌ها است. ایشان استان اصفهان را استانی ویژه و مؤثر در کشور معرفی نمود و نقش این استان در عرصه‌های مختلف انقلاب اسلامی از جمله جنگ تحمیلی را مهم دانست و از تلاش جدی سازمان ثبت در توجه به این استان خبر داد.
نماینده ولی فقیه در استان نیز در بخشی از این مراسم، سفر ریاست سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به اصفهان را خوش آمد گفت و خاطرنشان کرد: توجه و الطاف دکتر تویسرکانی همواره متوجه استان اصفهان بوده است. ایشان عملکرد مطلوب مدیر کل ثبت در استان را ناشی از مدیریت و نظر مثبت ریاست سازمان ثبت دانست و از مجموعه کارمندان ثبت نیز در خصوص همکاری با مدیر کل این اداره قدردانی نمود. امام جمعه اصفهان بیان داشت: نتیجه عملکرد مناسب و رضایت بخش ثبت اسناد و املاک استان موجب کاهش بسیار زیاد شکایات و اشکالات مردم از این اداره شده است. ایشان افزود: مراجعات مردمی در زمینه ادارات ثبت اسناد و املاک بسیار کاهش یافته است. وی با اشاره به اینکه سطح رضایت مندی مردم از اداره ثبت اسناد افزایش زیادی داشته است؛ این اداره را از اداراتی معرفی کرد که پس از انقلاب و به ویژه در سال‌های اخیر جهش و پیشرفت فراوانی در مقایسه با سایر ادارات دیگر داشته است.
آیت ا... طباطبایی‌نژاد الکترونیکی شدن فرآیندهای ثبت اسناد و املاک به ویژه در دوران ریاست دکتر تویسرکانی را اتفاق بزرگی در این سازمان دانست و اظهار داشت: جوان شدن سیستم و نیروهای ثبت اسناد با تغییرات و تحولاتی که در آن صورت گرفته است می‌تواند امور مردم را به راحت ترین شکل انجام دهد. ایشان توجه بیشتر سازمان ثبت به موضوع ساختمان‌های اداری ثبت در شهرستان‌ها را خواستار شد و بیان نمود: همسو با تمام کشور خدمات در این ادارات نیز الکترونکی شده است ولی لازم است از نظر ساختمان توجه بیشتری به این ادارات ثبت شود. وی از تغییر نگرش مردم به ادارات ثبت پس از انقلاب اسلامی به ویژه در سالهای اخیر سخن گفت و افزود: ساختمان خوب و مجهز همراه با خدمات نوین و الکترونیکی می‌تواند در خدمت رسانی به مردم و تکریم ارباب رجوع نقش به سزایی داشته باشد.
در این مراسم رییس کل دادگستری استان اصفهان نیز با اشاره به اینکه در گذشته سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از جهت کثرت مشکلات موجود در آن، سازمانی نیمه خاموش بود، یادآور شد: مردم در دهه‌های گذشته وقتی به ادارات ثبت وارد می‌شدند با دفاتر و هزاران اوارق خاک گرفته مواجه می‌گردیدند و نیز تعداد خاص و اندکی از کارمندان از وضعیت ثبتی و پرونده‌های املاک اطلاع داشتند که این موضوع مشکلاتی را در پی داشت.
احمد خسروی وفا خاطر نشان کرد: به لطف الهی و با همت بلند ریاست محترم دستگاه قضایی کشور و نیز دکتر تویسرکانی ریاست سازمان ثبت، انصافاً تحول عمیق، بنیادین و به یادماندگاری در ثبت اسناد اتفاق افتاده است. ایشان با تأکید بر مزایای بسیار زیاد الکترونیکی شدن خدمات قضائی، اقدامات انجام شده در سازمان ثبت را فوق العاده مهم ارزیابی کرد و گفت: ایجاد این تحولات در بخش‌های نرم‌افزاری، سخت افزاری و فرهنگ سازی بسیار حائز اهمیت است.

این مقام قضایی با بیان اینکه: بی جهت نیست اگر بگوییم سازمان ثبت اسناد و املاک کشور یکی از ارکان مهم اساسی نظام جمهوری اسلامی است، اقدامات صورت گرفته در این سازمان حاکمیتی را مدیون رهنمودهای حکیمانه ریاست محترم قوه قضائیه و مدیریت عالی سازمان ثبت دانست. وی مدیران استانی ثبت در استان‌ها را دارای روحیه جهادی و پای کار و زحمتکش که به صورت شبانه روزی زحمت می‌کشند، توصیف کرد و گفت: مدیران و همکاران ثبت اسناد به اجرای تصمیمات مدیریتی کمک می‌کنند. خسروی وفا از آقای بهبهانی مدیر کل ثبت استان اصفهان تقدیر و تشکر نمود و تلاش وافر ایشان را در تحقق سیاست‌های دستگاه و پیگیری امورات هم در حوزه کار اداری و هم در حوزه مسائل فرهنگی تحسین نمود. ایشان افتتاح ساختمان مناطق ثبتی شمال و شرق اصفهان را در راستای تحولات سازمان ثبت معرفی کرد.کد:  681
گروه: اطلاعیه ها