اداره ثبت اسناد و املاک استان اصفهان

تاریخ: [SHAMSIPUBLISHSTARTDATE] تعداد نظرات: 0 نظر بازدید: 939 مرتبه امتیاز 17   (Article Rating)
مراسم کلنگ زنی احداث ساختمان اداره ثبت گلپایگان برگزار شد

 

با حضور امام جمعه، نماینده مجلس، فرماندار، رییس دادگستری، دادستان و تعدادی از مسوولین محترم اداری و انتظامی گلپایگان و مدیر کل ثبت استان، مراسم کلنگزنی احداث ساختمان اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی ثبت استان اصفهان؛ علی بهبهانی در این مراسم حضور گرم مسؤولین و مقامات اداری و نظامی عالی رتبه شهرستان در مراسم کلنگ زنی احداث ساختمان اداره ثبت گلپایگان را نشان از اوج همدلی و وفاق دانست و این همبستگی را یک فرصت خوب برای اداره ثبت در جهت رسیدگی به مشکلات و مسائل مردم معرفی کرد. ایشان از تغییرات و تحولات صورت گرفته در ثبت استان در سال‌های اخیر سخن گفت و ابراز خرسندی کرد: در شرایط اقتصادی سختی که در کشور وجود دارد توانستیم با پیگیری‌های فراوان اعتبارات قابل توجهی را به منظور اجرای پروژه‌های عمرانی در استان جذب نماییم. وی در این رابطه از تلاش و پیگیری‌های مستمر بختیار نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس شورای اسلامی قدردانی نمود.

ایشان به بیان بخشی از اقدامات اداره کل ثبت استان در جهت افزایش رضایت مندی مردم با حذف مراجعات حضوری و الکترونیکی شدن فرآیندهای ثبتی پرداخت و بیان داشت: ثبت اصفهان به عنوان اولین استان در کشور توانسته است گردش پرونده‌های ثبتی را در ادارات خود حذف نماید. وی طراحی ویژه ساختمان اداره منطقه ثبت جنوب اصفهان را در نوع خود بی سابقه و الگویی برای تمامی واحدهای ثبتی توصیف کرد و افزود: در این طراحی، ارباب رجوع بدون مراجعه به قسمت‌های بایگانی و دفتر املاک واقع در طبقات سوم و چهارم ساختمان، از طریق دستگاه نوبت دهی و پیشخوان در طبقات اول و دوم خدمات خود را دریافت می‌نماید.

مدیر کل ثبت استان اصفهان با تأکید بر اهمیت اجرای طرح آرشیو پرونده‌های ثبتی، ادارات ثبت را امانت دار اسناد و مدارک اموال مردم دانست و گفت: اجرای اینطرح گامی بلند و ارزشمند است که با مدیریت ریاست عالی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در جهت سلامت جامعه، پیشگیری از رانت خواری و مبارزه با سوء استفاده‌های احتمالی در حال انجام است. ایشان خبر داد: طرح آرشیو پرونده‌های ثبتی در واحدهای ششگانه شهر اصفهان و مبارکه، فلاورجان، شاهین‌شهر، برخوار به پایان رسیده و در خمینی شهر نیز مراحل پایانی خود را طی می‌نماید؛ وی اظهار داشت: الکترونیکی شدن پرونده‌های ادارات ثبت کاشان و نجف آباد نیز در حال انجام است و آرشیو در دیگر واحدهای ثبتی نیز به زودی انجام خواهد شد.

این مقام قضائی با اعلام اینکه در حال حاضر به 98 و نیم دهم درصد ازاستعلامات ثبتی در کمتر از 48 ساعت به صورت الکترونیکی پاسخ داده می‌شود، گفت: این دست آورد برای استان بزرگ و پرترافیکی مثل اصفهان بسیار مهم است. وی از اتمام اسکن دفاتر املاک مناطق ثبتی جنوب، غرب، شرق، مرکز و جنوب شرق اصفهان و ادارات ثبت برخوار و شاهین‌شهر خبر داد و افزود: به محض جذب اعتبارات لازم، دفاتر املاک دیگرادارات در سطح استان نیز در آخرین مرحله اسکن و داده آمایی خواهدشد. ایشان یادآورشد: از ابتدای تیر ماه 96 ثبت سنتی و دستی در دفاتر املاک متوقف و تمامی موارد به صورت الکترونیکی در این دفاتر ثبت می‌گردد.

ایشان در این مراسم که نماینده مجلس و مسوولین محلی شهرستان حضور داشتند، نواقص و مقررات دست و پا گیر موجود در قانون تعیین تکلیف وضعیت ثبتی اراضیو ساختمان‌های فاقد سند رسمی را مانعی برای صدور سند رسمی و عاملی در ایجادنارضایتی مردم از ادارات ثبت عنوان نمود و تشریح کرد: از طرفی قطعه زمین محصور داخل شهرها نمی‌توانند سند بگیرند و از طرفی دیگر با وجود حد نصاب ذکر شده درقانون منع خرد شدن اراضی کشاورزی امکان ششدانگ کردن این نوع املاک با مساحت کمتروجود ندارد. وی با متفاوت برشمردن مقوله مالکیت با کاربری، تثبیت املاک کشاورزی وصدور سند برای آن را به کاربری بی ربط دانست و گفت: قانون گذار این دو مورد را به یک سو برده است. ایشان لزوم وجود اعیانی و بنا در زمین برای گرفتن سند مالکیت از طریق قانون تعیین تکلیف را مانعی برای صدور سند زمین‌های بایر دانست و اظهار داشت:متقاضیان این قبیل پرونده‌ها غالباً از افراد ضعیف جامعه هستند که با این شرایط نمی‌توانند سند ملک خود را دریافت نمایند. وی خاطرنشان کرد: آنچه برای تثبیت موقعیت مکانی یک سند مهم است عدم تجاوز به مجاورین و احراز بیع و تصرفات مالکانه است.

بهبهانی دلیل عدم اجرای کاداستر را معامله و دست به دست شدن اراضی باسند عادی دانست و گفت: این موضوع باعث طرح دعاوی بسیاری در محاکم قضایی تحت عنوان فروش مال غیر می‌شود. ایشان قانون ساماندهی وحمایت ازتولید وعرضه مسکن را زمینهبسیار مناسبی برای سند دار نمودن املاک واقع در شهرهای زیر 25 هزار نفر و روستاهایبالای 20 خانوار معرفی نمود و از مسوولین خواست تا در مجامع عمومی مانند تریبون نماز جمعه از مردم بخواهند تا با استفاده از تسهیلات این قانون، برای املاک خود سندششدانگ دریافت نمایند. مدیر کل ثبت اصفهان اظهار داشت: تاکنون 95 درصد از نقشه‌های منابع طبیعی در بانک کاداستر استان وارد شده است که به محض بروزرسانی این نقشه‌هاتوسط اداره کل منابع طبیعی استان اسناد اراضی ملی صادر خواهد شد.

مدیر کل ثبت استان در پایان آئین کلنگ زنی ساختمان جدید اداره ثبت گلپایگان گفت: این ساختمان در زمینی به مساحت 5104 متر مربع با زیربنایی بالغ بر961 متر مربع احداث خواهدشد. وی هزینه برآورد شده ساخت این ساختمان را بالغ بر 20میلیارد ریال عنوان نمود و افزود: این پروژه طبق برنامه زمان بندی در مدت یکسال مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت که امیدواریم با همت شرکت پیمانکار و ناظر و نظارت اداره کل شاهد اتمام این پروژه پیش از موعد مقرر باشیم.

بختیار نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس شورای اسلامی باتبریک ایام ولادت حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) بیان داشت: بحمدا... با همت و تلاش مدیر کل ثبت استان اصفهان و پیگیری‌های ایشان امروز شاهد کلنگ زنی ساختمان اداره ثبت گلپایگان هستیم. وی از برگزاری جلسات و نشست‌های متعدد خود با معاون قوه قضائیه و ریاست سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در جهت رسیدگی به مشکلات موجود خبرداد و از لطف و عنایت ایشان تشکر نمود. وی با تأکید بر نقش سازمان ثبت اسناد واملاک کشور در شفافیت و سلامت جامعه کشور، ابراز امیدواری نمود: به زودی طرحی کهدر مجلس شورای اسلامی در دست اقدام است برای ارتقاء شفافیت سازمان ثبت جهت بررسی وتصویب در مجلس مطرح خواهدشد. ایشان سامانه الکترونیکی ثبت اسناد را یکی از بهترین و کاربردی‌ترین سامانه‌های موجود در کشور معرفی کرد و گفت: در راستای نظام شفافیت می‌توان این سامانه  که به صورت برخط قابل دسترس هست را گام به گام و از طریق لینک به سازمان‌هایی مانند بانک‌ها، گمرک و ...مرتبط نمود.

این نماینده مجلس یکی از اقدامات برنامه ششم توسعه کشور را تحول درنظام ثبتی توصیف کرد و گفت: با تلاش مسؤولین قوه قضائیه اقداماتی در جهت بهبود این دستگاه صورت گرفته است. ایشان با اشاره به اینکه هدف اصلی سازمان ثبت اسناد واملاک، ارائه سند رسمی در کشور است، خاطرنشان کرد: مطالبه مجلس شورای اسلامی ازسازمان ثبت، حذف اسناد عادی است. ایشان وجود بسیاری از دعاوی را ناشی از معامله مردم به وسیله سند عادی دانست و با ابراز خرسندی، اقدامات صورت گرفته سازمان ثبت در جهت حذف اسناد غیررسمی را ارزشمند ارزیابی نمود.

وی از صدور اسناد اراضی کشاورزی شهرستان گلپایگان سخن گفت و در این رابطه از مدیریت ثبت استان و رئیس و کارکنان واحد ثبتی گلپایگان قدردانی نمود وگفت: انشالله در سال 97 شاهد برداشتن گام‌های بلندتری در این حوزه باشیم.

کد:  675
گروه: اطلاعیه ها